Felépítés I.
Képérzékelő
A Panasonic LUMIX DMC-TZ5-be egy 2,33”-as, 10,7 megapixeles CCD képérzékelő került. A tekintélyesnek tűnő 10,7 megapixelből azonban csak 9,1-et hasznosít tényleges képalkotásra a gép, ami nem sokkal kevésbé tekintélyes, lévén a 3456 x 2592 pixeles képméret már elég komoly nagyításokra is lehetőséget adhat. Aki nem elégedett az említett méret nyújtotta minőséggel, további 5 felbontás közül választhat, ha pedig az oldalarányt szeretné megváltoztatni, lehetősége van a 3:2 és a 16:9 szabványok használatára is, újabb 4-4 felbontással.
Az érzékenység ezúttal is egész fényértékenként állítható kezdve az alapnak számító ISO100-as értékkel. Ezen felül ISO 200 / 400 / 800 és 1600 értékeket választhatunk, de az Auto beállítással a gépre is bízhatjuk az érzékenység szabályozását. A témamód menüben Magas érzékenység üzemmód is választható, amely ISO1600-6400 közötti automatikus beállítást jelent. Mozgó témák „megfagyasztására” ajánlott a készülék Intelligens ISO módja, amely a mozgás alapján választ egy megfelelően magas érzékenységet, ezáltal érve el rövidebb záridőt. A szabályozás plafonértéke ISO400-800, vagy 1600 lehet, ha a felhasználó előzőleg beállította a menüben.
A rögzített képek és videók minőségéért, valamint a feldolgozási sebességért a Panasonic legújabb generációs Venus Engine IV képfeldolgozó rendszere felel.
Optika
Nincsen TZ nagy zoom nélkül. Ennek jegyében a TZ5 sem kíván ellentmondani a régi hagyományoknak. Maradt a megszokott 10x zoomátfogás, amely ezúttal 4,7-47mm-es fizikai gyújtótávolságot takar. Ha kisfilmes értéken számoljuk, akkor ez bizony 28-280 mm-nek megfelelő látószöget jelent. A 28 mm egy igen jól kihasználható nagylátószöget kínál, amely belső térben is kényelmes használatot ad. A 280 mm a komolyabb gépek nagy teleobjektívjeinek világába enged egy kis bepillantást. Az általa nyújtott kényelmet gondolom nem is kell tovább ecsetelnem.
Az objektív a korábbi modellekből örökölt Leica DC Vario-Elmar, a kis kompaktoknál szokott teleszkópikus kivitelben. 11 lencsetagja közül 4 aszférikus felületű, 3 aszférikus kialakítású, 1 pedig alacsony szórású (ED). A frontlencse védelméről, kikapcsolt állapotban néhány önműködően záródó, műanyag lamella gondoskodik. Az objektíven nem találunk szűrőmenetet és a lencseház peremét sem látták el hasonló csatlakozási lehetőséggel, tehát a TZ5-re nem illeszthetők szűrők, vagy előtétlencsék és konverterek.
A TZ5 rendelkezik a Panasonic gépekből elmaradhatatlan MEGA O.I.S optikai stabilizátorral, melyet ezúttal is két módban használhatunk. Működéséről és hatásfokáról egy későbbi fejezetben lesz szó.
Sorozat fényképezés
A Panasonic LUMIX DMC-TZ5 három sorozatmódot kínál. A megnövelt felbontás hátránya, hogy a Standard sorozat valamivel lassabb az elődnél. A hivatalos adatok szerint kb. 2,5 kép/mp sebességgel készíthetünk 3 fotót. Tesztünk során ennél egy hajszállal lassabb sebességet, átlagban 2,3 kép/mp-et mértünk, mellyel valóban 3 db, 9 megapixeles kép készíthető, ha a legjobb (Fine) tömörítést választjuk. Ha megelégszünk az erősebb tömörítéssel a képek száma legfeljebb 5 lehet. A másik üzemmód a végtelen sorozat, amely persze nem végtelen számú képet jelent, hanem elvileg kártyánk kapacitásáig nyomhatjuk a gombot. Ennek a sebesség látja kárát, ami így hivatalosan 2 kép/mp, méréseink szerint pedig 1,76 kép/mp. Bár a gépet egy gyors Panasonic Pro High Speed kártyával teszteltük, több próbálkozásra is csak 2 képet sikerült csinálnunk ”végtelen” módban, ezután a gép ~10 mp-ig gondolkodott, mielőtt folytatta volna a munkát.
A sorozatban elsőként a TZ5 nagy sebességű sorozatmóddal is rendelkezik, amit nem a menüben, hanem a témamódok közül választhatunk ki. Hátránya, hogy a felbontás legfeljebb 2,5 megapixel lehet (16:9 képaránynál). A sebesség viszont 6 kép/mp, amelynél még az általunk mért 5,93 kép/mp-es sebesség sem számottevően lassabb. Ebben e beállításban legfeljebb 14 képet sikerült egyhuzamban készítenünk.
A TZ5-tel automata expozíció sorozat is készíthető, mely a fel nyílgomb kétszeri lenyomásával választható ki. Legfeljebb 3 kép készíthető így +/-1 Fé határok között, 1/3, 2/3, vagy 1 Fé lépésközökkel.
Videó, mozgóképrögzítés
A készülék egyik erőssége a mozgókép felvétel. Tesztünk alanya a TZ-sorozat egyedüli tagjaként már HD minőségű videórögzítésre is képes, ami ez esetben 1280 x 720 képpontos felbontást jelent. A felvételi sebesség 30, vagy 15 kocka/mp lehet. Ez természetesen 16:9-es oldalarányt jelent, melynél még egy felbontásunk adott, a 848 x 480, 30 és 10 kocka/mp-cel. Ha a képarányok közül a 4:3-ot választjuk VGA (640 x 480) és QVGA (320 x 240) felbontások állíthatók be 30, vagy 10 fps sebesség mellett.
A videofelvételhez számos beállítást kínál a Panasonic. Meghatározhatjuk például a fehéregyensúlyt, a fénymérési módot, vagy az AF területet, az arcfelismerés kivételével. De választható folyamatos élességállítás, vagy ötféle színbeállítás is. A stabilizátor is használható, a folyamatos korrekciót kínáló 1. módban. Felvétel közben persze hangot is rögzít a gép a tetején lévő mono mikrofonnal. A videózás alatt működik a zoom is, mégpedig a teljes tartományt kihasználhatjuk. A zoomállítás rendkívül finom, fokozatmentes, így lágy, szinte „úszó” témaközelítéseket érhetünk el. Az egyedüli szálka ebben a fényesre csiszolt gerendában, hogy a zoom mozgatómotor hangja kissé beleszól a felvételbe, de ez csak a csendes snitteknél lehet zavaró.
Ha ki akarjuk használni a gép képességeit és a legnagyobb felbontást és képfrissítést választjuk, megfelelően nagy tárhelyről is gondoskodnunk kell. A felvételi bitráta 22,5 Mb/s, a videók AVI (M-JPEG) formátumban kerülnek a kártyára, amelyből egy 2 GB-osra mindössze 8 perc 20 mp fér. A videófájlok esetében nincs hosszlimit, de méretük egyenként nem haladhatja meg a 2 GB-ot. A mono hang 8 bites, 64 Kb/s-es, PCM kódolású. Az állóképek mellé legfeljebb 10 mp-es hangjegyzeteket is rögzíthetünk a Felvételi menüben.