Röviden: Olympus Tough TG-310 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

Az Olympus Tough TG-310 ultrakompakt fém vázba került. Fogása ennek megfelelően nem a kényelemről szól, de itt most nem is ez a fő cél.

A kezelőszerveket fent és hátul helyezték el, felülre a bekapcsoló és exponáló gombok kerültek, míg hátul a zoom vezérlő, videófelvétel indító, lejátszás, négyirányú navigáló, Ok, menü és súgo gombok találhatók.

A négyárnyú navigáló gombok közül a felfelé a megjelenített információk mennyiségét szabályozza mind felvétel mind lejátszás módban, míg a lefelé gomb felvételkor a gyorsmenüt, lejátszáskor a képtörlést valósítja meg.
A gombok egyébként mikrokapcsolósan kattannak, kivéve a két zoomvezérlő gombot, ezeknél nincs visszajelzés, ha megnyomjuk őket.

A műanyagból készült állványmenetet a gép közepe alatt helyezték el, mely az optikai tengely vetületétől 2,5 cm-rel van távolabb (ez panorámázásnál lenne lényeges kérdés). Mivel az akku és memóriakártya fedlapja oldalt található, így állványon lévő gépben mindkettő cserélhető marad.

Optika

A fényképezőgép rejtett optikája 5-18,2 mm-es fizikai gyújtótávolságú, amely látószögében megfelel egy 28-102 mm-es kisfilmes objektívének. A 3,6×-es zoomátfogású objektív fényereje nagylátószögnél f/3,5, mely tele állásban f/5,1-re romlik. Ezek az értékek a rejtett optikás kompakt gépek között átlagosak.
Az optika elé nem került semmiféle védelem, így kikapcsolt állapotban csak a süllyesztett kialakítása védi valamennyire a sérüléstől.

Az objektívben macskaszemhez hasonló kialakítású rekesz található, így nem csak két érték közül választhat a gép, nagylátószögnél F3,5 és F5,6 között több blendeállás is rendelkezésre áll.

Képérzékelő

A Olympus Tough TG-310 szenzora a manapság átlagosnak mondható 1/2,3″ típusú, 14 Mpixeles CCD.
Legnagyobb felbontásban 4288×3216 pixeles képeket készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük. A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 16:9 oldalarányú is választható, ez esetben két felbontás áll rendelkezésünkre.

A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, kétféle tömörítési fok valamelyikén.

A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, ez ISO400-ig, illetve ISO High módban ISO1600-ig mehet el, illetve gyertyafény témamódban ISO2500 is elérhető. Automatikus érzékenységen kívül mi is megadhatjuk a nekünk tetsző értéket ISO 80 után 100-1600 között 1 Fé lépésekben.

Kijelző

A gép hátuljára 2,7″ képátlójú, 230 ezer szubpixeles kijelzőt építettek. Itt érdemes megemlíteni, hogy a TG-610-be nem csak nagyobb zoomátfogású optika, de 3″-os VGA megjelenítő is jutott. A TG-310-nél viszont meg kell elégednünk az átlagos LCD-vel, amelynek betekintési szögei sem túl jók.
Fotózáskor a kijelző jobb szélén láthatjuk a funkció menüt, amely a legfőbb paraméterek gyors módosítását szolgálja. Arra is van lehetőség, hogy segédrácsot jelenítsünk meg, illetve ez esetben élő hisztogram is látható.
Az exponáló gomb félig lenyomására a gép megjeleníti a választott rekesz és zársebesség értékeit is. A kész képeken is van lehetőség ezen adatok megtekintésére, ahogy hisztogram is kérhető.

Vaku

Az Olympus Tough TG-310 beépített vakuja kb. 3 cm-re található az optikai tengelytől, nagyjából a gép felső részének közepén. Üzemmódjai között tiltott, automatikus, vörösszem csökkentő és derítő található, hosszú szinkronidejűt csak éjszakai portré témamódban érhetünk el.
A vörösszemek szoftveres javítása utólag, a lejátszás menü szereksztés menüpontjából érhető el.

A fényképezőgépre méretéből és kategóriájából adódóan külső vaku nem tehető.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A fotókat és a videókat a gép 19 MB-os integrált memóriájába, vagy külön megvásárolható SD, SDHC illetve SDXC memóriakártyára menthetjük. A kártyafoglalat a gép oldalán, az akkumulátorral egy helyen található. Ha a fedlapot kinyitjuk, a gép továbbra is használható, vagyis véletlen letörése nem okozza a gép használhatatlanságát, de a vízállósága nyilván elvész. Az ajtó eltörésének veszélye egyébként igen minimális, hiszen elég masszívnak tűnik .

A Olympus Tough TG-310-re két csatlakozó került, egy mikroHDMI és egy univerzális USB/AV kimenet. Ezek is a gép jobb oldalán lévő vízhatlan ajtó mögött kaptak helyet.

A gépet Li-42B jelű, 3,7V névleges feszültségű, 710 mAh töltéstároló képességű Lítium-ion akkumulátor táplálja. Az akkut a fényképezőgépen belül tölthetjük fel, ha a gépet USB kábelen a mellékelt hálózati adapterre, vagy számítógépre kötjük.
A fényképezőgép az akkumulátor töltöttségét három szegmenses ikonon jelzi.