Kipróbáltuk: digitális képkeretek 30 ezer forintig teszt

0

Samsung SPF-87H

A Samsung nem nevezhető kispályás gyártónak, bizony ma már beérte a régebbi, nevesebb gyártókat. Akár TV-ről, akár telefonról, akár notebookról, vagy akár fényképezőgépről legyen is szó, a Samsung termékei ott vannak a polcokon. Persze természetesen a digitális képkeretek terén is jeleskedik a távolkeleti gyártó.
A Samsung SPF-87H nem nevezhető drága terméknek, igaz, a 20 ezres kategóriába már éppen nem fért bele.

A 16:9 oldalarányú kijelző 800×480 pixel felbontású, vagyis remek részletgazdagságú. A matt LCD körül lekerekített sarkú, átlátszó szélű fényes keret fut végig. A képkeret hátlapja virágminta szerűen dekorált. Az összes nálunk járt digitális fotóalbum közül külsőre talán ez a legszebb.

A képkeretet álló és fekvő formátumban is elhelyezhetjük asztalunkon. Sajnos falra nem tudjuk felakasztani, ehhez nem hoztak létre furatot a hátlapon. Ha a kijelzőt portré állásúra forgatjuk, a menüben kell ezt jeleznünk, s ilyenkor a kijelzőn már helyes orientációval jelennek meg a fotók.

Az SPF-87H 1 GB memóriát kapott, amelyből nettó 991 MB áll rendelkezésünkre. Ez bőven elegendő is lesz a legtöbb esetben. Ha szükséges, SD vagy SDHC memóriakártyával nagyobb tárhelyet is létrehozhatunk. Ezen felül USB-s eszközről is képes beolvasni a készülék a fotókat. A miniUSB csatlakozón keresztül a képkeretet számítógéppel is összeköthetjük, az írási sebesség bár magasabb, mint az USB 1.0-é, sajnos itt sem éri el a 2 MB/s értéket.

Az általában használt diavetítésen kívül naptár nézet és időzített ki és bekapcsolás számít extrának. No és persze a Samsung képkereteknél elérhető mini-monitor funkció, amellyel számítógéphez kötve kiterjeszthetjük asztali, vagy notebook készülékünk monitor felületét (tipikusan valami kis méretű ablakot érdemes a külön kijelzőre helyezni). Ezt ennél a terméknél ráadásul külső áramforrás nélkül is megtehetjük, de cserébe két USB aljzatot kell használnunk (egyik a tápellátás, másik a jeltovábbítás).
A mini monitor használata során a képet 90 fokonként el is fordíthatjuk, illetve a képkereten a fényerőt is beállíthatjuk.
Videófilm nézésre a lassú képfrissítés miatt nem igen alkalmas ez a megoldás, bár ettől függetlenül ez is működhet (mini monitor módban).

A kezelőszerveket a keret hátuljára helyezték, ami alapvetően kényelmetlen szokott lenni. A Samsung azonban ügyes volt, mert ha bármely gombot megnyomjuk, a kijelző szélén megjelennek a billentyűk funkciói, méghozzá ott, ahol a hátlapon a billentyű található. Így már kis gyakorlás után könnyedén megy a kezelés.
Távvezérlőt sajnos nem kapunk az SPF-87H-hoz, talán emiatt lehet mérsékelt az ára.

Érdekes dolgot tapasztaltunk a próbáink során. A tesztmezőnyben két keret volt, amely a képeket enyhén összenyomva mutatta. Egyike ezen képkereteknek a Samsung SPF-87H. Alapvetően nem zavaró ez a hatás, csak akkor tűnik fel, ha emberi arc látszik a képen. Picit teltebb, kerekebb lesz a fej (fekvő állásnál). A gyanúnkat mérésekkel igazoltuk, s valóban, 1:1,05-ös aránnyal jelennek meg a képek, vagyis a kör itt inkább enyhe tojás lesz.
Kár ezért az apró hibáért, mert egyébként tudásban és árban is igen kedvező képkeretről van szó. Aki egy kicsit ért a képfeldolgozáshoz, képfeltöltés előtt korrigálhatja a fotót, majd a módosított képet feltöltve ki is küszöbölheti ezt a hibát. Egy biztos: macerás.

Jó dolog, hogy a memóriakártyáról vagy USB-ről belső memóriába másoláskor kérhetjük a fotók automatikus leméretezését, igaz, ez nem oldja meg a megjelenítési hibát.

A Samsung SPF-87H ára bruttó 21.000 Ft.

A termék kipróbálását a Samsung hazai képviselete tette lehetővé. Köszönjük!