Értékelés
Ajánló
Azon biztos hosszan el lehetne vitatkozni, hogy az Olympus E-3 pontosan milyen profi fotós munkákra alkalmas, és milyenre nem. A magam részéről erről nem foglalnék állást. Arról viszont igen, hogy egy nagyon jó gépet volt szerencsém megismerni a teszthét alatt. A nagyobb keresőkép végre a fanyalgók egyik ellenérvét is szőnyeg alá söpörheti, kihajtható, élőképes LCD pedig sok helyzetben kényelmesebbé teszi a fényképek komponálását.
A vázért 400 000 forint körüli összeget kell a boltban hagynunk, amiért a mai felső középosztálybeli (vagy alsó elit?) digitális fényképezőgépek szolgáltatásait kapjuk. Rendkívül strapabíró, szigetelt fémváz, 150 000 expozícióra tervezett zár, és lassacskán már a 100%-os lefedettségű keresőt is ide sorolhatjuk.
A készülék menüje és LCD-jének kontrasztátfogása azonban néhány évvel visszarepített minket az időben, ezek nem méltók, ehhez a kiváló géphez. Illetve méltók lennének, ha még mindig 2003-at írnánk, de hát ilyen ez a kegyetlen naptár.
Na igen, a világ leggyorsabb fókuszrendszerű gépét tartom a kezemben, olyan képminőséggel, amelyet nem érhet sok negatív jelző, és megint azon gondolkodom, mibe köthetnék még bele. Persze, hogy a hotpixelesedésbe, ami megint eszünkbe juttatja a kínos tényt, hogy itt azért a világ legkisebb szenzorával szerelt DSLR kategóriáról van szó. Mindenre van persze orvosság, a gyártó némi hozzáférést enged a hotpixel és zajszűréshez is és folyton előrángatott mumusok szépen visszazavarhatók a mesekönyvbe. Kár, hogy az erősebb zajszűréssel a részletességet is viszik magukkal.
Nem tudom, hogy hobbi használatra megvenném-e magamnak a gépet, de adott olyan pillanatokat, amikor elgondolkodtam rajta. Tud valamit az Olympus, ami egybegyúrva kívánatossá teszi ezt a masinát. A cég tudásának legjava most az E-3-ban összpontosul. Ha masszív váz kell? Ez biztosan az lesz. Ha működőképes szenzortisztítás? Ennél jobbat nem találni. És akkor még nem is beszéltünk azokról az apró finomságokról, amik tovább színesítik a képet. Pixel mapping, árnyaltság beállítások, gép-objektív kommunikáció, érzékenység sorozat… a listának soká lenne vége. Ha a lista végére értünk megértjük, hogy pont ezért profi ez a felső középkategóriás fényképezőgép.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- szoftver CD (Olympus Master 2.0
- használati útmutatók
- InfoLithium akkumulátor (BLM-1)
- Hálózati akkutöltő (BCM-2)
- vállszíj
- USB- és videókábel
- vázsapka és vakupapucs védő sapka
A fényképezőgépet az Olympus Magyarország Kft.-től kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fotók nagyrészt Zuiko Digital 12-60mm F2,8-4 objektívvel készültek. A fájlnevekben jelöltük az aktuális (fizikai) gyújtótávolságot és a használt érzékenységet is.