Fujifilm FinePix AX200
Bevezető
A Fujifilm A-szériája mondhatni ősrégi sorozat már a cég géptörténetében, de az AX változatok csak az idén, év elején kerültek bejelentésre. A FinePix AX200 testvérével az AX250-nel együtt, február elején került a nagyközönség elé. A két gép közti legfőbb különbség a felbontásuk. Tesztalanyunk sem elhanyagolható ezen a téren, de nagyobb testvére 14 megapixelt kínál.
Képérzékelő
Az AX200 pedig 12,2 megapixelt, ami mai mezőnyünkben elég előkelő felbontásnak számít, hiszen a legnagyobbak közt a helye. Maximált képmérete ennek megfelelően 4000 x 3000 pixel, de akad itt egy csokorra való kisebb méret is. Szám szerint 7 további felbontást választhatunk, melyek között egy-egy nagyobb képpontszámú 16:9-es és 3:2 oldalarányú is helyet kapott. A készülék egyébként a 10-12 megapixeleseknél megszokott 1/2,3” méretű CCD szenzort használ.
A fotók szigorúan csak JPEG-ben készülhetnek, kétféle tömörítési fokozatban, de hát ebben nincs is semmi meglepő. Elég sok árkategóriát kell ugornunk, hogy RAW, vagy egyéb formátumot is kapjunk.
A gépen manuálisan állítható az érzékenység, mely ez esetben ISO100-3200 lehet. Az utolsó fokozatot választva a készülék 3 megapixelben maximálja a felbontást. Az érzékenység szabályozását a gép automatikájára is bízhatjuk.
Optika
Itt bizony akad két lényeges terület, melyben tesztmezőnyünk átlaga fölött teljesít a gép. Az egyik a zoomátfogás. Ebből 5x-öset kapunk, ami elég szép teljesítmény ezért az árért. A másik a nagylátószög, mely kisfilmes értéken 28mm-nek megfelelő, tehát szélesebb területet képes befogni, mint az előzőleg bemutatott gépeké. Belső térben, vagy mondjuk épületfotóknál jól fog jönni ez a kis plusz. A zoomot tele végállásba állítva 140mm-nek megfelelő látószöget kapunk, mely hajszálnyival jobb nagyítást ad az eddigieknél. Az objektív F3,6-5,9-es fényereje viszont cseppet elmarad az eddig látottaktól.
Makrózásnál a frontlencsétől mért legkisebb tématávolság 10 cm lehet, normál üzemmódban pedig 60 cm.
Ergonómia
Bár felbontása és optikája néhány piros pontot szerzett a gépnek, sajnos külseje elég olcsócska és jellegtelen. Pedig itt még valamiféle markolatszerű megvastagodással is megpróbálkoztak, de ez sem sokat javít az érzeten, hogy egy olcsó gépet tartunk a kezünkben. Nálunk az ezüst színű változat járt, de talán a fekete verzió egy fokkal exkluzívabb külcsínt mutat. Méretre amúgy elég kicsi a fényképezőgép, 27,8 mm-es vastagsággal, a tömege pedig akkumulátorok és kártya nélkül mindössze 115 gramm. Persze ekkora vastagságra szükség is van, hiszen hagyományos AA-méretű NiMH akkukkal, vagy elemekkel táplálható a készülék. Akkut és töltőt külön kell beszereznünk hozzá.
Memóriából mindössze 9 MB-ot kapott, ami 1 db teljes felbontású képre elegendő, így célszerű lesz SD, vagy SDHC kártyát is beszerezni mellé.
A gép gombkiosztása is a megszokott trendet követi. Fent egy exponáló és egy bekapcsoló gomb kapott helyet, hátul pedig egy kétállású zoom, egy képernyőmód váltó és egy lejátszás mód gomb. Alattuk a többfunkciós navigációs gomb zárja a sort, melynek négy irányával néhány funkciót azonnal elérhetünk.
LCD
A hátsó LCD kijelző egy fokkal jobb az eddig látott átlagnál. Felbontása 230 000 képpont, ami jó képrészletességet jelent, mérete pedig 2,7”. A betekintési szög ezúttal is kicsi. Laposabb szögből nézve már alig kivehető a kép, és sajnos erős napsütésben is ez a helyzet. Javíthat valamit a dolgon, hogy világosságát kézzel is szabályozhatjuk. A képernyő lefedettsége 96%-os.
Lejátszáskor 100 képes előnézeti oldal és dátum szerinti csoportosítás is választható. A képnézet a zoom gombbal nagyítható.
Kezelés
A FinePix AX200 is rendelkezik automata témaválasztó programmal, mely a főbb témamódokat önállóan választja ki az észlelt szituációnak (pl. makró) megfelelően. A neve SR AUTO üzemmód, mely mellett programautomatikát (P), illetve videofelvételi beállítást használhatunk. A gép 16 darab témaprogramot kínál, melyet a fotós is kiválaszthat, köztük a Fujifilmtől jól ismert Naturális + vaku állást, mely egy természetes és egy vaku megvilágítású fényképet ment a memóriába.
A legtöbb beállítást P módban kapjuk. Itt érhető el például a +/-2 fényérték között szabályozható expozíció korrekció, vagy a hat gyári fehéregyensúly program. Kézi fehéregyensúly beállításra ennél a gépnél nincs mód és sajnos a gyári értékek nem minden esetben pontosak, mint az izzólámpa fénynél készült ISO tesztsorozatunk is mutatja.
A készülék csak a képmező közepére fókuszáló automata élességállítást kínál, mely normál és makró módban használható. Az AX200 ezzel kapcsolatos negatívuma, hogy az exponáló gomb teljes lenyomásakor ismét fókuszál a gép, még akkor is, ha az élességet előtte már beállította.
Szolgáltatások
A FinePix AX200 digitális stabilizációval rendelkezik, mely az érzékenység növelésével és a így gyorsabb záridő használatával igyekszik kiküszöbölni a véletlen berázás okozta életlenséget.
Innen sem hiányzik az arcfelismerés, mely legfeljebb 10 emberi arcot képes észlelni a képmezőben. Az észlelt arcokon szoftveres vörösszem eltávolítást is végez a készülék.
A gép automata panoráma módot is kínál, mely az előzőleg elkészült 3 felvételt azonnal egy széles panorámafotóvá egyesíti és így menti a memóriakártyára. Lejátszásnál diavetítés funkció is választható.
Videó, sorozat
A tesztelt 10 készülék közül az AX200 rendelkezett a legjobb videoszolgáltatással. Itt kapjuk ugyanis a legjobb felbontást, mely maximálisan 1280 x 720 (HD) képpont lehet, 24 kocka/mp-es frissítési sebességgel és mono hangfelvétellel. Ezen felül 640 x 480 és 320 x 240 pixeles képméretek választhatók, melyeknél 30 képkocka/mp lehet a frissítés. Mindhárom esetben működik a hangfelvétel is, bár ha a felvétel alatt zoomot is használunk, akkor ideiglenes kikapcsolja ezt a készülék. A videó alatt a teljes optikai és digitális zoom is rendelkezésre áll.
Az automata élességállítás csak a rögzítés megkezdése előtt állítható, közben viszont működik a fénymérés, ahogy az összes többi gépnél. A videók fájlmérete nem haladhatja meg a 2 GB-ot. A legjobb minőségben egy 8GB-os SDHC kártyára kb. 1 órányi anyagot menthetünk.
Az AX200 sorozat módra is beállítható, mégpedig a drágább Fujifilm gépeknél megismert Top3 üzemmódra, mely az expo gomb nyomvatartása alatt folyamatosan készíti a képeket, de elengedése után csak az utolsó hármat tartja meg. A sorozat sebessége 1,6 kép/mp. Beállíthatunk önkioldót is, 2 vagy 10 mp-es késleltetéssel.
Képminőség
Ezen modell képminőségben a jobbak közé tartozik, legalábbis ebben a mezőnyben. A képeken már alacsony érzékenységnél is a színzaj dominál és meglehetősen elnagyoltak a részletek, de összességében még a drágább gépek között is alkalmasak lennének egy jó közepes osztályzatra. A képközép felbontása jó, a sarkok viszont nagylátószögnél már életlenek. Élénk színeiben a cián árnyalatok domináltak, de nem túl zavaróan. Nagylátószögnél erős párnatorzítás jelentkezik a fotókon.
A zajt már ISO100-nál is jelen van, főleg színzaj formájában, pedig a gép elég erős szűrést használ alacsonyabb fokozatokban is. A következő fokozatokban hatásosabban veszi fel a harcot a színzaj ellen, de a világossági zajkomponens egyre jobban előtérbe kerül. ISO200-nál már lényegében elég részlettelen képet kapunk. ISO800-tól csak az erősebb kontrasztkülönbségű témák maradnak kivehetők a képen. A szűrés igen erős töredezettséget hagy a képeken még a homogén felületeken is, nem csak a részletekben.
Érzékenység – képzaj
A teljes felbontású kivágásokon kívül érdemes megtekinteni a fő alkalmazási területnek számító 10×13 cm-es nyomathoz szükséges méretet is.
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
Az életlen sarkok kivételével 10 x 13 cm-es méretben nagyon jó eredményt kapunk majd papírképeinken. ISO400-tól már jelen lehet a képeken a nem kívánt szemcsésség. ISO800 értéktől a képek részéletessége is látható csorbát szenved.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es nyomatokon (szimuláció)
A Fujifilm FinePix AX200 bruttó fogyasztói ára 23.990 Ft.
A fényképezőgép kipróbálását az Media Markt Westend tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfocom működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti képekre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!