Optika I.
Kromatikus aberráció
A plusz ED lencsetag feladata elvileg a színhiba, vagyis kromatikus aberráció csökkentése lenne, de hatását nem igazán látjuk a képeken. A korábbi modellben is elég jelentős színhiba volt felfedezhető nagylátószögnél, és így van ezzel a DSC-H50 is. A nagy kontrasztkülönbségű területek határán számottevő kék-sárga színeltolódás zavarja a képet. A hiba a rekesz szűkítésével sem csökken, nem, hogy kis mértékben, de sehogy.
Tele állásban valamelyest csökken a zavaró jelenség, bár inkább csak más jelleget ölt. Itt cián és vörös színeltérést kaptunk, amely hasonlóan a nagylátószögnél tapasztaltakhoz, itt sem csökken a rekesz szűkítésével.
Általános képminőség
A Sony Cyber-shot DSC-H9 szemére a képsarkok erős lágyulását vetettük. Ez a nagylátószögnél tapasztalható jelenség a DSC-H50-et csekélyebb mértékben érinti, bár jelen van itt is. Elég csak megnéznünk 1. tesztképünk széleit.
A másik megemlíthető hátrány, a néhány képünknél előforduló flare, vagy magyarosan becsillanás. A tipikus lencsehiba sajnos elég gyakran jelentkezett, ha nem használtuk a méretes napellenzőt. Mértéke nagyobb volt annál, amit tolerálhatónak mondanék. Elég csak megtekinteni a itt mellékelt fényképet, vagy 22. tesztfotónkat. A becsillanás nagylátószög állásokban jelentkezik.
A gép képminősége amúgy nagyon hasonló a korábbi modellhez, így annak minden pozitívumát is felsorolhatjuk. A képek közepén kategóriájának megfelelő felbontást kapunk, többnyire jó kontraszttal és életteli színekkel. A zoomobjektív a nagy átfogás ellenére is kiválóan vizsgázik kontrasztból. Ha nem lenne az erős zajszűrés miatti mosottság egy ötöst érdemelne a tele teljesítményére.
A DSC-H50 képfeldolgozásába bele is szólhatunk, mégpedig az előd két opciója helyett három téren. Az új lehetőség a kontraszt és élesség mellett a színtelítettséget érinti, így aki nincs megelégedve a fényképezőgép kissé erős színeivel, az visszavehet egy fokozatot, vagy akár emelhet rajta. A kontraszt és az élesség is a korábbihoz hasonló mértékben, +/-1 értékek között szabályozható. A különböző feldolgozási fokozatok a következő táblázatokban vethetők össze:
Élesítés
A Sony továbbfejlesztette a DRO, vagyis a dinamika tartomány optimalizáció szolgáltatást is. Eddig egy kikapcsolt és egy aktivált fokozatot kaptunk, most a kikapcsolt mellett egy Standard és egy Plus fokozat áll rendelkezésre. Ezek hatása az alábbi táblázatban látható:
Választhatunk különböző színeffektek között is. A gyári alapbeállítást jelentő Standard módon kívül ez négyféle beállítást jelent:
Akinek még ez sem elég „beletúrhat” a színszűrők opcióiba. Ahol a normál színhatású kép kékes, zöldes, vöröses, vagy akár hideg és meleg hangulatot ölthet.
Zoom
A zoomot a hüvelykujj alá eső, kétirányú gombbal szabályozhatjuk kétféle sebességgel és nagyon finom lépésekben. A 31-465 mm-nek megfelelő tartomány 15x zoomátfogást ad, ami több mint elég a hétköznapitól eltérő szituációk megoldására is. Ha esetleg kevésnek bizonyulna, a bátrabbak a 2x digitális zoomot is kipróbálhatják, amely normál beállításon (precíziós zoom) egyszerű képnagyítást jelent, újabb részletek nélkül. Másik opciója a Smart , vagyis intelligens zoom, amely csak a felbontás csökkentésével operál. Hasonló a Panasonic EZoom funkciójához. Lényegében a 15x zoom által elérhető nagyítást megtartva a kép széleit vágja le (csökkenti a felbontást) ezáltal olyan képkivágást kapunk, mintha egy nagyobb zoomátfogású, de kisebb felbontású géppel készítettük volna.