Kipróbáltuk: Olympus E-330 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

Bár külsőre az E-330 még mindig egy kicsit hosszúkás, ez annyira nem jellemző rá, mint az E-300-nál. A markolatot műbőr-hatású gumi bevonattal látták el, amely izzadt kéz esetén is jó fogást biztosít. A markolat egyébként megfelelő vastagságú és kellő mértékben emelkedik ki a gépvázból, ujjaink és az objektív között bőséges hely van, a gép magassága a kisujjunk markolaton való elhelyezését is kényelmesen lehetővé teszi. A váz hátlapján lévő domború rész a hüvelykujjunk megtámasztására szolgál, így bármilyen körülmények között valóban biztos fogás vehető a gépen.
Mint ahogy az E-500-nál sem, úgy sajnos az E-330-nál sincs lehetőség portrémarkolat használatára (az E-300-hoz még vásárolhattunk ilyen kiegészítőt).

LCD és kereső

A TTL optikai keresőt az E-330 az E-300-tól örökölte: e modellbe is tükörreflexes Porro kereső került. Ez a tükröt nem felfelé, hanem oldalirányban csapja ki, ill. ebből következően a vetített képet sem felfelé, hanem első körben oldalirányba töri meg. A kereső mérete viszont sajnos kisebb lett, ez már inkább az E-500-éhoz hasonló noha abban hagyományos tükörreflexes kereső található), a létrehozott kép méret 17,5 fokos szög alatt látható, amely megfelel egy 55 cm-es tévé képernyőjének 136 cm-ről adódó látványának. A lefedettség 94%-os.

A szemüveget viselők viszonylag kis hányada tudja csak szemüveg nélkül is használni a keresőt, amelyet bár elláttak dioptria-korrekcióval, a -3.. +1 dioptria korrekció-tartomány nem biztos,

hogy mindenkinek elegendő lesz. A keresőben, a keresőkép mellett jobbról látható a státusz sor, melyből a legtöbb fotózási paraméter leolvasható: rekeszérték, zársebesség, fókusz megerősítés, vakuhasználat, fehéregyensúly jelzés, fénymérés-rögzítés, expozíció-kompenzáció (számszerűen), fénymérés módja, akku állapot, üzemmód (P, A, S, M). Az itt lévő számok ill. szimbólumok színe zöld, fényereje a környezeti megvilágítástól függően lehet világosabb vagy sötétebb. A fényképezőgépben lévő mattüveg megegyezik az E-1 FS-1 jelű mattüvegével, bár itt ez nem cserélhető. A mattüvegen a három fókuszpont és a középre súlyozott fénymérés köre látható.

Míg a legtöbb belépő szintű vagy középkategóriás tükörreflexes fényképezőgépnél a fénymérést befolyásoló, a kereső kémlelőnyílásán beszűrődő fény ellen általában a nyakpántra helyezett gumilap szolgál, az E-330-nál erre a célra egy beépített keresőzárat helyeztek a gépre. Erre itt nagyobb szükség is van, hiszen ha a képet az LCD-n komponáljuk, szükséges a kereső lezárása, mivel az itt beszűrődő (hátulról érkező) fény kedvezőtlenül módosíthatja a fénymérést, amelynek alulexpozíció lehet a következménye. A kereső lezárására figyelmeztet is a fényképezőgép, amikor a LiveView módot kiválasztjuk.

nyitott…

… és zárt kereső

LiveView A

Az LCD-s élőkép létrehozására két lehetőségünk van: az egyikre a kereső felső részében egy félig áteresztő tükör mögé elhelyezett CCD szolgál, amely így akkor biztosít élőképet, amikor a tükör kiengedett állásban van, ekkor a tüköraknában lévő első félig áteresztő tükör mögötti másodtükör az AF szenzorokba juttatja a kép egy részét, így az automatikus élességállítás is működik, valamint a tükörreflexes kereső is használható. Ezt hívják LiveView A módnak. Mivel ennek a képérzékelőnek viszonylag kis méretűnek kell lennie, így gyenge fénynél ez a keresőkép viszonylag sötét lehet, viszont van lehetőség az élőkép felerősítésére, a SetUp 1 menüben, amelynek hatására világos élőképünk lesz, viszont az analóg erősítés következtében az élőképen jelentkező képzaj is jelentősen megnőhet. Extrém kevés fénynél a gép átválthat fekete-fehér módra. Ennek az élőképnek 90%-os a lefedettsége.

LiveView B

A másik lehetőség a LiveView B mód, ez a képalkotásban is résztvevő fő LiveMOS szenzort használja, amelyre képet természetesen csak úgy vetíthetünk, ha a tükröt fel (ill. ez esetben oldalirányba) csapjuk. A nagy méretű érzékelőnek köszönhetően ez a keresőkép sokkal tisztább, nem zajos, ráadásul az LCD-n megjelenített kép lefedettsége is sokkal jobb: 99%-os. Viszont a felcsapott tükör miatt az AF szenzorokhoz nem juthat kép, így ezt a módot csak kézi élességállítással használhatjuk. Erre kiváló lehetőségünk is van, mivel a kép majdnem teljes felületének bármely pontja 10x-es méretben kinagyítható, így az élességállítás tökéletesen elvégezhető (megfelelő fénymennyiség esetén). Mivel a fénymérés ilyenkor nem aktív, a valós expozíció előtt a tükröt előbb vissza kell helyezni, ekkor történik a fénymérés, ill. a fő képérzékelő kiürítése, majd a tükör következő felcsapására kezdődik a képkészítés. Ez kb. 0,7 mp-es expozíció késleltetést eredményez, vagyis ezt csak korlátozottan tudjuk használni. Ha a kézi élességállítást egy adott pillanat elkapásával kell kombinálnunk, akkor érdemes az élesség beállítása után visszatérni LiveView A módra, vagy használni a tükörreflexes keresőt, hogy jelentős késleltetés nélküli kioldást használhassunk.

Az LCD-n megjelenített élőképekhez különböző segédrácsokat is rendelhetünk, LiveView A módban igazolványkép készítéshez ideális kontúrt jeleníthetünk meg, LiveView B módban aranymetsző rácsot, sűrű rácsot és skálát használhatunk. Ezeket a menüben rendelhetjük hozzá az egyes nézetekhez.
Mivel a fényképezőgépre státusz LCD nem került, e funkciót a hátsó, 2,5″-os LCD látja el. A kijelző 2,5” képátlójú, 5,9 cm-es hasznos képméretű. A megjelenítő által létrehozott kép erős napsütésben is kiválóan látható, köszönhetően az LCD mögé elhelyezett refletív rétegnek. Bárcsak minden fényképezőgépre ilyen LCD kerülne, nem látnánk kezükkel az LCD-t eltakaró fotósokat! Az E-500-ból örökölt folyadékkristályos kijelző tehát kiváló minőségű, ezt egészítették ki egy olyan mechanikus megoldással, amely a kijelző kicsivel több, mint 90 fokban felfelé és kb. 45 fokban lefelé történő hajtását teszi lehetővé. Erre bizony szükség is lehet, a föld közelében történő vagy a fej fölül való fotózáskor. Nem óhajtok mindenáron hibát vagy hiányosságot keresni a fényképezőgépben, de azt azért érdemes megjegyezni, hogy ha 90 fokban hajthatnánk le a kijelzőt, vagy akár jobbra-balra is kifordíthatnánk, még több szabadságunk lenne fotózáskor.

Az E-500-ban megismert módon az LCD-n megjelenített információ mennyiségét két lépésben szabályozhatjuk: lehet kevesebb vagy több. A státusz kijelzésen megjelenített összes adat pillanatok alatt módosítható: mindössze az OK gombot kell megnyomnunk és a vezérlőnyilak segítségével kiválasztani a módosítandó értéket. Felesleges hát a különböző funkciókhoz dedikált gombot elhelyezni a gépvázon, mint láthatjuk, egy jól kitalált rendszer már az első pillanatban is könnyebben és egyszerűbben használható, mint egy túlzsúfolt, kezelőszervekkel ellátott gép. No persze ennek a megoldásnak is van hátránya, a nagyobb energiafogyasztás, de egy élőképet is biztosító tükörreflexes gépnél nem valószínű, hogy ez bárkinek is nagy problémát okozna.
Az energiafelhasználás csökkentése érdekében a státusz kijelzés természetesen kikapcsolható, valamint a kijelző fényereje is állítható 15 lépésben. Lejátszáskor a képekbe akár 14x-es mértékig nagyíthatunk, a kiváló LCD felbontásnak köszönhetően itt már a JPEG tömörítés blokkosítása is ellenőrizhető. Ez a megoldás is kiválóan sikerült, sőt a belenagyítás után a nagyított állapotban is válthatunk a képek között.

Vaku

A gépre épített, felpattanó vaku az E-300 megoldásához hasonló. A vaku nem pontosan az optikai tengely fölött található, hanem attól kissé balra. A villanó távolsága az optikai tengelytől 7 cm. Az üzemmódok között automatikus, vörösszem-hatás csökkentő, derítő, tiltott, vörösszem-hatás csökkentő lassú szinkronnal, lassú szinkron első redőnyre, lassú szinkron hátsó redőnyre. Ezen kívül lehetőségünk van a vaku teljesítményét ±2 Fé-kel kompenzálni. A SetUp 1 kézi vaku beállítását engedélyezve kézileg is megadhatjuk a használni kívánt vakuteljesítményt, teljes, 1/4, 1/16 vagy 1/64 értékek közül választva. A vörösszem-hatás csökkentő elővillantások bizonyos esetben nyilván nem elegendőek, a képen lévő vörös szemeket a fényképezőgép szoftvere is képes kijavítani. Tesztképünkön jól látható, hogy az egyik szemet nagyon jól javította, míg a másik szemhez hozzá sem nyúlt (lásd képminőség oldalon).
Külső vaku fogadására alkalmas vakupapucs szintén megtalálható a váz tetején, ahova Olympus rendszervakut vagy középpontos érintkezőjű, nem TTL vakut helyezhetünk. A használható legrövidebb szinkronidő: 1/180 mp, természetesen ennél nagyobb zársebesség is alkalmazható, ha a külső vakun FP módot választunk.

Élességállítás

Az élességállítás 3 pont valamelyikén történhet, melyek közül a fotós is kiválaszthatja a használni kívántat, de megadható, hogy a gép mindhárom fókuszpontot használja. A fókuszpontok sajnos meglehetősen közel találhatók egymáshoz, nincs nagy távolság közöttük. Ezt a gép egyik problémájának tekinthetjük, hiszen nemcsak a fókuszpontok száma kevés, hanem ez a néhány AF mező is túl közel található egymáshoz. A középső fókuszterület mind vízszintes, mind függőleges irányra érzékeny, a két szélső viszont csak függőleges kontrasztot figyel. Kevés fény esetén a vaku elővillantásai szolgálnak AF segédfényként. A fénymérés háromféle módon történhet: 49 zónás digitális ESP (Electro-Selective Pattern), középre súlyozott átlagolt, vagy szpot elven (utóbbi esetben a kép 2%-án történik a fénymérés).

Memóriakártya, akku, csatlakozók

Az állványmenet pontosan az optikai tengely és a képérzékelő alatt található, anyaga: fém. Állványra helyezett gépnél mind a memóriakártyák, mind az akkumulátor cserélhető marad.

A fényképezőgépen egyetlenegy csatlakozó kapott helyett a gép bal oldalán, itt egy gumilap mögött találjuk a kombinált USB és videó kimenet csatlakozóját.

A kártyafoglalat a gép jobb oldalára került, kinyitását a fényképezőgép érzékeli, így egy esetleges letörés használhatatlanná teheti a gépet. A nagy méretű műanyag ajtót nem látták el fém megerősítéssel. Az akkumulátor fedlapjának kinyitása nem eredményezi az akku kiesését, azt még egy rugós retesz is védi. A PS-BLM1 típusú Li-ion akkumulátor 7,2 V feszültségű, kapacitása 1500 mAh. Feltöltése külső akkumulátor töltőben (BCM1) történik, a teljesen lemerült gyári akkut 4 óra alatt lehet feltölteni.