Értékelés
Ajánló
Nostradamus azért nem vagyok, de ha egy évvel ezelőtt valaki megkérdezte volna, „milyen lesz az FZ28?” valami ilyesminek írtam volna le, mint amilyen végül is lett. Nem kell jósnak lennünk ahhoz, hogy megtippeljük a kötelező fejlesztéseket, a manapság már alapnak számító 10 megapixeles felbontást, a kicsit nagyobb érzékelőt, a HD kimenetet, vagy a régóta érlelődő videó felbontás növekedést.
Elődjéhez hasonlóan azonban ez a gép is szolgált néhány meglepetéssel, mégpedig kellemesekkel. Hasznos fejlesztés volt például a mozgáskövető AF, ami komoly mértékben növeli a gép használhatóságát „akciófotózásnál” is, feltéve, hogy nem villámgyors akciókról van szó. Ugyanerre hivatott az elő-AF szolgáltatás, ami igen fürgévé teszi az élességállítást, kompakt szinten. Magam részéről nagyon örültem az Fn gombnak is, bár legközelebb jobb lenne rá még több programozható funkció. A konkurensek már szinte mind alkalmazás a szoftveres kontrasztátfogás növelést, amely most a Panasonic FZ28-ban is megjelent Intelligens Expozíció néven. Bár képszerkesztő szoftverrel is utánozható a hatás, azért nem jött rosszul a gépbe épített sem.
Ahogy az újdonságok megtippeléséhez, úgy a a gép hátrányainak felsorolásához sem kell látnoki képesség. A megnövelt CCD szenzor nem nőtt olyan ütemben, mint a felbontás, ezért a zajszint és annak szűrése erős kompromisszum ennél a gépnél is, csakúgy mint elődjénél. Sajnos az árnyékos és alacsony kontrasztú területeken már kis érzékenységnél is eléggé mosott a kép. Vártuk, de hiába a külső vakucsatlakozási lehetőséget, a szoftveres vörösszem eltávolítást, a kiégett területek korrekt kijelzését, vagy egy fokkal elfogadhatóbb kézi fókusz segítséget. Ezeken a területeken is újra kompromisszumra kényszerülnek a vásárlók.
A Panasonic Lumix DMC-FZ28 ismét egy jól sikerült modell lett a patinás gyártó termékkínálatában. Na nem azért mert annyival jobb lenne konkurenseinél, hanem azért, mert azok sem magasodnak fölé. Aki manapság kompaktot vesz annak meg kell barátkoznia képminőségi hiányosságaival. Nem lenne ezzel probléma, ha a gépért kért 100 ezer forint környékén nem lenne alternatíva – gondolok itt a DSLR gépek belépő példányaira. Ők a képminőség terén tudnak meglepetést okozni, a FZ28 viszont egy kis vázban kínál komplett szolgáltatásokat.
A Panasonic (az Olympusszal karöltve) nemrég jelentette be a Micro 4/3-os rendszert, amelynek az első kézzel fogható modellje a Panasonic LUMIX DMC-G1 épp e cikk megjelenésével azonos időben került nyilvánosságra. A rendszer kitűnő kapocs lehet a kompakt és DSLR kategória között, hisze érzékelőméretben az utóbbihoz hasonló szenzorokat használ és a cserélhető objektívek szabadsága is adott lehet később. Esetleges sikere persze a FZ28 utódainak létét veszélyeztetné, de már számtalanszor hangoztattuk, és ennek a gépnek példája is mutatja, hogy pont a képminőség az ahol nem tud feljebb lépni ez a kategória. Hangzatos és néha tényleg hasznos szolgáltatások azok vannak, de minőségi ugrás a képek terén nincs. Hiába a felbontás növelése. Az új kategória jó irány lehet errefelé, még ha netán ki is öli a csúcskompaktokat, vagy a DSLR-ek alsó szegmensét.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereket tartalmazó CD-n kívül, a következőket kapjuk:
- CGR-S006A lítium-ion akkumulátor
- DE-A43B hálózati akkutöltő, hálózati kábellel
- USB kábel
- A/V kábel (a HDTV jelhez külön kábel vásárolható)
- objektívvédő sapka és rögzítő madzag
- vállpánt
- napellenző
- adaptergyűrű (napellenzőhöz)
A fényképezőgépet a Panasonic Magyarországtól kaptuk kölcsön. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A Panasonic Lumix DMC-FZ28 fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az alábbi linkre. A fényképek elnevezésében jelöltök az ekvivalens gyújtótávolságot és az érzékenységet. A fájlok EXIF adatokat is tartalmaznak, és minden tekintetben módosítatlanok.