Értékelés
A Nikon (üzleti, gazdasági értelemben) nehéz éveket él manapság, de ez a fényképezőgépein egyáltalán nem látszik meg. A Z 9 fejlesztésekor egy olyan gépet alkottak, amely mind sportfotósnak, mind természetfotósnak, de fotóriportereknek is kiváló választás, hiszen képességei olyan szintűek, amely lehetővé teszi ezeken a területeken a profi felhasználást. Ezen túlmenően pedig még az asztrotájképek készítésénél is igen hasznos szolgáltatást kínál a csillagfény módja, amely elképesztően sötétben is segíti a kompozíció beállítását.
A sorozatsebesség terén nagyon jól teljesít a gép, RAW formátumnál is képes folyamatos követőfókusz mellett 20 kép/mp sebességre (a Nikon D6 maximuma 14 kép/mp), JPEG formátumnál 30 kép/mp-re, míg 11 Mpixeles felbontásban JPEG esetén 120 kép/mp-re alkalmas. A témafelismeréssel kombinált követő AF remek lehetőségeket kínál, az emberi arcokon túl állatokat (kutya, macska, ló, madarak, sőt még halak is) és járműveket (kerékpár, motor, autó, helikopter, stb.) is érzékel a gép és ezekre fókuszálni, valamint ezeket követni is képes szinte a teljes képmezőben.
A mesterséges intelligenciát még tovább lehet csiszolni, egyrészt ritkán, de most is előfordul, hogy leugrik a témakövetés a játékosról (és ilyen esetben azonnal mögé fókuszál), másrészt praktikus lehetne, ha a játékhoz használt labdát lehetne elsődleges célként beállítani és amikor a labda fókuszba kerül, a labdához legközelebbi játékosra fókuszálna a gép. Ez akkor lehet igen hasznos, amikor több játékos látható a fotón, de nekünk a labdával éppen akciózó személyt kell fókuszban látnunk. Enélkül előfordulhat, hogy a gép egy – a labdával főszerepet játszó játékos melletti – másik játékosra fókuszál, ami nem ad majd jól használható képet (van fókuszban játékos, csak nem az, aki a főszereplője a történetnek).
Viszont már így is hihetetlen rugalmasan használható a szinte teljes képmezőben elérhető témafelismerés, ami sportfotózásnál is sok segítséget nyújthat.
Az állatfelismerés leginkább a természetfotósoknak lesz igen hasznos, hiszen futás, vagy akár repülés közben is tarthatja a gép a fókuszt az állaton.
A dupla kártyafoglalatnak köszönhetően az adatbiztonságot is kimaxolta a Nikon, igaz, az XQD, pláne a CFexpress memóriakártyák manapság még elég borsosak, de ha megelégszünk 120 GB körüli kapacitással, akkor ilyet már 75e Ft környékén mergvásárolhatunk és erre is elfér akár kétezer RAW fájl.
A 45,7 Mpixeles felbontás kiváló lehetőségeket rejt magában, sportfotós gép még ilyen felbontással nem igen készült. Ez elég akár 70 cm szélességű nyomatok elkészítéséhez is, ami természetfotóknál különösen fontos lehet. A jó felbontás mellett igazán kedvező az alacsony képzaj, a dinamika tartalék pedig remek, még az 5 Fé alulexponálás is elfogadható minimális többlet zajjal korrigálható. Az extragyors sorozatfelvétel a legkülönbözőbb helyzetekben segíthet az ideális pillanat elkapására.
A Nikon Z 9 brutálisan jól sikerült, a legszőrösebb szívű tesztelőknek is sokat kell gondolkozni azon, hogy min lehetne még javítani. De azért ismertek minket: mi nem csak az előnyökről írunk, azt is megmutatjuk, hogy hol lehetne még fejlődnie a gépnek (milyen jó lenne, ha a Nikon fejlesztőcsapata is olvasna minket, valószínűleg már az EVF használatkor az LCD érintésére mozgatható AF keret már rég bekerülhetett volna a Nikon MILC-ekbe…).
Összességében azonban alig van olyan terület, ahol hiányosságot találtunk, ezekről lentebb, a táblázatban lehet olvasni.
A Nikon tehát igen magasra tette a mércét. Egy ilyen modern gépért pedig azt gondolnánk, hogy akár dupla árat is kér a gyártó, szemben a két éves tükörreflexes, kissé idejétmúlt technológiájú és szolgáltatásokban is hátrébb járó vázhoz képest. A Nikon D6 most 2,6 millió Ft-ért kapható.
A durva az, hogy a csúcskategóriás tükör nélküli Nikon Z 9 vázért nem hogy többet, hanem még kevesebbet kell fizetnünk: 2,2 millió Ft-ért már odaadják!
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- EN-EL18d lítium-ion akkumulátor
- MH-33 akkutöltő USB Type-C aljzattal
- USB Type-C hálózati adapter
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Nyakpánt
- USB Type-C kábel
- kábelrendező
A fényképezőgépet az Nikon magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A gépet egy NB I. kosárlabda mérkőzésre is elvittük, ahol a VBW CEKK Cegléd és a Sopron Basket női csapatai csaptak össze, az eseményt pedig a Z 9 igyekezett megörökíteni a rajta lévő Nikkor Z 70-200mm f/2,8-cal együtt.
A képsorozatot igyekeztünk úgy válogatni, hogy azok az akciódúsabb jeleneteket mutassák be, szemléltetve azt, hogy a témafelismerés és a témakövetés milyen precízen és remekül dolgozik.
Természetfotózást most külön nem ejtettünk meg, viszont egy fiatal és fürge cicát, valamint egy pajkos kutyát is fotóztunk. Előbbi esetben az egyik képen az is jól látható, hogy a fókuszrendszert a macska elé benyúló vékony ág sem zavarta meg, a kutyás képek pedig egy teljes sorozatot mutatnak be, ahol a képkockánkénti fókuszhelyesség is ellenőrizhető a 20 kép/mp-es sorozatnál (spoiler: baromi jól lekövette a száguldó kutyust, talán egy képnél van egy minimális backfókusz).
Tettünk egy kört a piacon is, ahol terményeket és portrét is készítettünk, utóbbi egyféle fotóriporterkedésnek tudható be. Itt szintén a témafelismerés, konkrétan az arc- és szemfelismerés próbája zajlott, ahogy az előre hajoló árust követte a fókuszrendszer.
Nem maradt ki a már hagyományos, nagy érzékenységen a képzajt demonstráló templomos sorozatunk sem.
A fotókat a gép saját JPEG és RAW formátumával is elkészítettünk, előbbi esetben minden korrekciót kikapcsoltunk, a képzaj szűrést pedig normál értéken hagytuk, míg a RAW fájlok esetében az Adobe Standard színprofilt használtuk a Lightroom Classic CC v11.1-ben, alapbeállítások mellett, kivéve a kutyás sorozatot, ahol a fekete szőr miatt +90 értékű világosítást állítottunk be az árnyékos részekre, hogy jobban látszanak a részletek és jobban ellenőrizhető legyen a fókusz.
A tesztfotók a lenti képre kattintva az új ablakban megnyíló galériában tekinthetők meg:
A fotókat szerzői jog védi, felhasználásuk és utánközlésük engedélyhez kötött!